Pressroom

CNN INTERNATIONAL, TÜRKİYE’NİN MODERN İPEK YOLU ÜZERİNDEKİ ROLÜNÜ ANLATACAK

“İpek Yolu: Geçmiş, Bugün, Gelecek” programı, 30 Ocak Cumartesi günü saat 14.30’da yayınlanacak

CNN International, İpek Yolu: Geçmiş, Bugün, Gelecek belgeseli için Türkiye’ye geldi. Bursa, Ayvalık ve İstanbul’da çekimler yapan, aralarında TOFAŞ yönetimi ve Paramparça dizi ekibinin de olduğu isimlerle röportajlar gerçekleştiren kanal, Türkiye bölümünü 30 Ocak Cumartesi günü yayınlayacak.

Program her ay Çin ve İtalya arasındaki eski kervan yolu üzerinde yer alan farklı ülkeleri ziyaret ediyor. Programın, ilki 30 Ocak Cumartesi günü yayınlanacak bölümünde ise Türkiye’nin uluslararası ticaretteki modern rolü ve eski İpek Yolu mirasına değinilecek. Program, Türk ürünlerine olan küresel talebi karşılamak üzere oluşturulan modern İpek Yolu'nun üç farklı hikayesini anlatmak için Ayvalık’ın zeytinliklerinden İstanbul’un sokaklarına ve Bursa’nın otomobil fabrikalarına taşınacak.

Nurgül Yeşilçay’lı Paramparça dizisinin kamera arkası görüntüleri CNN International’da

İpek Yolu: Geçmiş, Bugün, Gelecek programı, Türkiye’nin ünlü televizyon dizisi Paramparça’nın setine de konuk oldu. Dizinin kamera arkası görüntülerini de kayda alan kanal, dizinin yıldızı Nurgül Yeşilçay’a da mikrofon uzattı. Yeşilçay, dizideki karakterin cazibesinden tutkuyla bahsetti: “Ailesi için çabalayan bir anne. Fakir bir kadın zengin bir adama aşık oluyor. Evet, bu bir klişe ama ben klişelere bayılıyorum!"

CNN, Türkiye’nin uluslararası izleyici rakamlarında İngilizce yayınlanan dizilerden sonra nasıl ikinci konuma geldiğini ve Latin Amerika, Asya, Orta Doğu ve ötesinde nasıl geniş bir izleyici kitlesine ulaştığını da araştırdı. Paramparça dizisinin prodüksiyon şirketi Endemol Shine Türkiye’nin Mali İşler Müdürü Hakan Erin, “Türkiye pazarı bizler için yeterli değil bu yüzden dizilerimizi ihraç etmemiz gerekiyor. Dizilerimizi tam olarak nasıl satacağımızı, hangi ülkeleri ele alacağımızı biliyoruz. Bu işin arkasında bir matematik var, buna senaryo mühendisliği diyoruz" dedi.

Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı: ABD’ye otomobil ihraç etmek artık hayal değil

İpek Yolu: Geçmiş, Bugün, Gelecek, daha sonra otomotiv sektörünü incelemek için Türkiye’nin otomobil üretimi başkenti Bursa’ya geçti. Tofaş tesislerinin fabrika katında çekim yapan CNN, Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Eroldu ile de konuştu. Eroldu, “Firmamızla çok gurur duyuyoruz. Çünkü bir otomobil ülkesi olan ABD’ye otomobil ihraç etmek 20 yıl önce bizim için bir hayaldi. Ancak şu anda ABD pazarında da belli bir seviyeye ulaştığımızı görüyoruz” dedi.

Otomobil üretimini yerinde inceleyen CNN, birbirlerini “Kolay gelsin” cümleleriyle yüreklendiren ekipleri ve son teknoloji robotları, otomatik güdümlü araçları izledi. Geniş otomobil üretimi kapsamını ise Tofaş'ın Endüstriyel İşler Yöneticisi Akın Aydemir'den dinledi: “Her 55 saniyede bir otomobil üretiyoruz, bir dakika bile sürmüyor. Bu da günde 1200 otomobil anlamına geliyor.”

Ana Gıda Genel Müdürü: Çin pazarı çok cazip

Sonrasında ise CNN, Bursa’dan çok uzağa, Ege kıyılarındaki Ayvalık’ın zeytinliklerine keyifli bir yolculuk yaptı. İpek Yolu: Geçmiş, Bugün, Gelecek ile zeytin hasadına tanık olan CNN, firmanın ihracat çalışmaları hakkında, Komili Zeytinyağı’nın da üreticisi olan Ana Gıda yöneticileriyle konuştu. Genel Müdür Ümit Ersoy, CNN’e firmanın Çin’le ilgilendiğini anlattı: “Çin çok ilginç bir ülke. Zeytinyağları çok küçük bir kesimin ilgisini çekse de, bunun bile küçük bölgemizin Çin'deki etkisine büyük katkısı olacak.”

Olivos Ottoman: Zeytinyağı sabunu satışlarımız ikiye katlandı

CNN ayrıca komşu şehir Edremit’teki zeytinyağı sabunu fabrikasının ürünlerini 30 ülkeye sattığını Olivos Ottoman’dan Pınar Sungucu’dan öğrendi. Sungucu “Artık insanlar organik ürünlerle daha ilgili. Geçen yılın rakamlarıyla karşılaştırıldığında bile tüm dünyada zeytinyağı sabunlarımızın satışının ikiye katlandığını görebiliyoruz” dedi.

Programın Türkiye bölümü 30 Ocak Cumartesi, 31 Ocak Pazar ve 1 Şubat Pazartesi günü yayınlanacak:
30 Ocak Cumartesi, 14.30
31 Ocak Pazar, 07:30
1 Şubat Pazartesi, 06:00

Web sitesi: www.cnn.com/thesilkroad 

Daha fazla bilgi için;

                                                                                                                                                         
Leo PR/ Manolya Mansuroğlu
Tel: 0(212)373 40 18 /GSM: +90 530 500 37 24
manolya.mansuroglu@leopr-tr.com

 

CNN International Hakkında
CNN’in haber ve bilgi servisleri, tüm büyük televizyon, dijital ve mobil platformlarda yedi dilde yayınlanarak tüm dünyada 400 milyon eve ulaşmaktadır. CNN International; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, Asya Pasifik bölgesiyle Latin Amerika'dan sonra CNNgo'nun kurulmasıyla ABD'deki varlığını genişleterek, büyük medya anketlerine göre bir numaralı uluslararası TV haber kanalı unvanına sahiptir. CNN Digital online haberler, mobil haberler ve sosyal medyanın lider ağlarından biridir. CNN, yıllar boyunca gazetecilik alanında tüm dünyada birçok prestijli ödül kazanmıştır. CNN Newsource ile tüm dünyada 42 editörlük ofisi ve 1100’den fazla bağlı kuruluşu bulunmaktadır. CNN International, bir Time Warner firması olan Turner’ın bir parçasıdır.